yükleniyor...

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ SERGİSİ

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ SERGİSİ

Dünya Engelliler Günü kapsamında, İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi kursiyerleri tarafından yapılan el sanatları ürünlerinin sergilendiği “Dünya Engelliler Günü Sergisi” İstanbul’da ziyarete açıldı. Altı Nokta Körler Vakfı Başkanı Oya Sebük ile İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Şahin Ertarhanacı’nın açılışını yaptığı sergi,
Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonu’nda 7 Aralık 2018 tarihine kadar ziyarete açık kalacak. Sergide makrome, seramik, ahşap boyama, sepet örgüsü gibi çeşitli el sanatları ürünleri yer alıyor.
Sergide ayrıca, Veysel Vardal Görme Engelliler Okulu öğrencilerinin yaptığı resim ve elişi çalışmalarından seçilen ve her sene bayram ve yılbaşı kartlarında desen olarak kullanılan çalışmalar ve görme engelliler tarafından çekilen fotoğraflar da yer alıyor.

Altı Nokta Körler Vakfı, Yetişkin görme engelli bireylerin eğitilmesi, rehabilite edilmesi, işyerlerine yerleştirilmesi ve iş hayatında verimli hale getirilmesi, körlüğün önlenmesi ve sorunları doğrultusunda kamuoyu oluşturulması amacıyla çalışmalar yapmak üzere 1972 yılında kuruldu.
Kurucuları arasında Altı Nokta Körler Derneği, İstanbul Valiliği, İstanbul Belediyesi, Milliyet Gazetesi, Lions Yönetim Çevresi ve bazı Lions Kulüpleri, önemli iş insanları bulunuyor. Altı Nokta Körler Vakfı, Milliyet gazetesinin açtığı kampanyadan elde edilen bağışın da katkısıyla Altı Nokta Körler Derneğine İstanbul Belediyesince tahsis edilen arazi üzerine Altı Nokta
Körler Rehabilitasyon Merkezi’ni inşa etmiş ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan bir protokolle, Türkiye’nin yetişkin görme engellilere yönelik ilk rehabilitasyon merkezi hizmete açılmıştır. Bugün, T.C. İstanbul Valiliği, İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Altı Nokta Körler Vakfı arasındaki bir işbirliği protokolü çerçevesinde, yetişkin görme engellilere temel ve mesleki rehabilitasyon eğitimi hizmeti veriyor. Eğitimden yararlanmak isteyen görme engelli bireylerin bulundukları ilin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine dilekçe ile başvurmaları gerekiyor. 5,5 ay süresince yatılı olarak verilen Temel Rehabilitasyon Eğitimi, görme engelli kişinin günlük yaşamını bağımsız sürdürmesini amaçlıyor. Bu kapsamda görme engelli kursiyerlere
bağımsız hareket, kişisel idare, kabartma yazı, abaküs, iş atölyesi, santral operatörlüğü, bilgisayar dersleri veriliyor.
“Körler gerekli alt yapı sağlandığında her türlü iş kolunda istihdam edilebilirler. Bunun için gerekli eğitim olanaklarının sağlanması ise toplumsal sorumluluğumuzdur.” Mesleki Rehabilitasyon Eğitim programında yer alan Masaj Eğitimi ve Çağrı Merkezi Operatörlüğü Eğitimi ile de görme engellilere mesleki formasyon kazandırılarak ekonomik bağımsızlıklarını sağlamalarının yolu açılıyor.

Masaj Eğitim ve Uygulama Bölümü’nde 6 ay teorik ve pratik eğitim alan kursiyerler hastanelerin fizik tedavi ünitelerinde, güzellik merkezlerinde, turistik tesislerde istihdam olanağı bulabiliyor. Yeni başlatılan Çağrı Merkezi Operatörlüğü Eğitimi’ni tamamlayan görme engelli kursiyerlerin çağrı merkezlerinde istihdam olanağı bulacakları öngörülmektedir.
Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Perihan Esen Minkari Dijital Kütüphanesi bünyesinde 15.000’den fazla sesli kitap kaydı bulunuyor. Kütüphane hem eğitimlere devam eden görme engelli kursiyerlerimize hem de Vakfımızdan sesli kitap talebinde bulunan tüm görme engellilere hizmet veriyor.
Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören kursiyerlerimizin toplumsal yaşama katılımlarını güçlendirmek amacıyla müze gezileri, tiyatro ve sinema, seminerler ve benzeri etkinlikler düzenleniyor. Bunlara ek olarak Bowling Turnuvası, Olta Şenliği gibi kamusal alanlarda yapılan aktivitelerle de görünürlük sağlamayı amaçlayan çalışmalar de yapılıyor. Bunların yanı sıra ihtiyacı olan görme engelli bireylere ücretsiz beyaz baston ve sesli kitap
sağlamaktadır. Altı Nokta Körler Vakfı son senelerde sağladığı fonlarla yaptığı projelerle toplumun körlük ve körlerle ilgili konulardaki yaklaşımlarında Avrupa standardını yakalamasını hedefleyen yeni ve çağdaş bir anlayış getirdi.