yükleniyor...

ELEKTRONİK SİGARALAR TEHLİKE SAÇIYOR

ELEKTRONİK SİGARALAR TEHLİKE SAÇIYOR

Elektronik sigaralar söylenildiği gibi zararsız olmayan; içerisinde kanserojen maddeler barındıran, ciddi sağlık problemine yol açan bağımlılık yapıcı bir çeşit tütün ürünüdür. Elektronik sigaranın ürün özelliklerindeki değişkenlik bağımlılığın risk ve ciddiyetini önemli ölçüde artırmaktadır.

ELEKTRONİK SİGARANIN DUMANI DA ZARARLI!

Elektronik sigaralar solunum sistemi üzerine olumsuz etkileri olan kimyasal maddelerdir. Bu kimyasalları soluyanlar tıpkı sigara dumanına maruz kalanlar gibi dumandan etkilenerek pasif içici olmaktadır.

Elektronik sigara ile birlikte artan pasif içiciliğin; kalp rahatsızlığı, akciğer ve mesane kanseri, astım krizi, çocukluktaki solunum yolu hastalıkları, ani bebek ölümleri ve akciğer yetmezliği gibi ölümcül hastalıklara yakalanma tehlikesini arttırdığını göstermektedir.

GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ MASUM DEĞİL!

Dünya Sağlık Örgütü dünyada önlenebilir ölüm ve hastalıkların nedeni olarak sigaranın ilk sırada olduğunu belirtmektedir. Gittikçe yaygınlaşan elektronik sigara da bu ölüm ve hastalıklarda önemli bir rol almaktadır. ABD'deki California Üniversitesi'nde gerçekleştirilen araştırmada, elektronik sigara tüketen kişilerin diğer kişilere göre iki kat daha fazla kalp krizi geçirme riskine sahip olduğu aktarılmaktadır.E-sigara içindeki nikotin, kullanan kişide bağımlılığa neden olmakla birlikte, mide-bağırsak sistemindeki yan etkilerden, baş ağrısına, çarpıntıya, ağız ve cilt hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununa da yol açmaktadır. Akciğer hastalıklarına ek olarak kalp-damar hastalıklarında da artış gözlenmektedir.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN YANLIŞ TERCİH!

Elektronik sigara, sigaraya alternatif değildir. Kişiler sigarayı bırakmak amacıyla e-sigaraya başlarken ilerleyen günlerde sigara ile e-sigarayı beraber kullanan bağımlılar haline gelmektedirler.E-sigara ve sigarayı birlikte kullanan kişilerde, akciğer hastalıklarına ek olarak kalp-damar hastalıklarında da artış gözlenebilmektedir.Yeşilay Bilim Kurulu özellikle ürünü pazarlayan tütün endüstrisinin ana hedef kitlesinin gençler olduğunu ve gençler arasında da e-sigaranın çok süratli ve endişe verici şekilde yaygınlaştığını belirtti.

TEHLİKE SAÇIYOR!

Elektronik sigaralar; kartuşlarında sızıntı, kartuş değişimi sonrası nikotinin kazara alınması, istem dışı yüksek doz nikotin alma olasılığı gibi birçok risk barındırmaktadır. Bu gibi riskler, pillerin kalitesiz olması, yanlış depolanması veya kullanıcılar tarafından değiştirilmesi durumunda patlama, yanık ve yaralanmalara neden olmaktadır.