yükleniyor...

Sınıfta Oturma Düzeni Sürekli Değişmeli

Sınıfta Oturma Düzeni Sürekli Değişmeli

Net Göz Dal Merkezi'nde görev yapan Op. Dr. Hayati Türker, sınıf içerisinde çocukların sık sık yerlerinin değiştirilmesinin, görsel ve işitsel sorunlarının ortaya çikması için önemli olduğunu dile getirdi. Op. Dr. Türker, aynı zamanda bu uygulamanın çocukların sosyal hayatınada katkı sağladığını dile getirerek, 'Ögretmenlerin çocukların sınıfta sık sık yerini değiştirmesi, çocuklarda göz problemlerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Sağlık açısından iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Bu uygulamanın yaygınlaştırılmasından yanayım' şeklinde konuştu. Arkaya geçme firsatını bulamayan çocukların, görme ve işitme yetisindeki sorunun farkına varamayacağını açıklayan Dr. Türker, ailelerin çocuklarını sürekli ön sıralara oturtulması için ısrarcı olmamaları gerektiğini ifade etti.

'Göz Tembelligi Tedavisi İçin 7 Yaş Geç Olabilir'
Göz tembelligi sorununu da değinen Op. Dr. Hayati Türker, çocuklarda göz tembelliği tespiti için 7-8 yaşın geç bir dönem olduğunu açıkladı. Çocukların, görme sıkıntısını ifade edemeyebildiğini ve en geç 5 yaşındayken göz muayenesi olmaları gerektiğini söyleyen Türker, 'Çocuklar, göz tembelliği yaşadığını fark edemez. Çünkü her zaman bir gözü tembeldir. En geç 5 yaşına kadar, bu hastalık varsa tespit ve tedavi etmek gerektiğini düşünüyoruz. Çocukların 5 yaşından önce göz muayenesi olmalarını önemsiyoruz. Gözde kayma olduğunda aileler erkenden doktora getiriyorlar. Fakat kayma olsun ya da olmasın, 5 yaşındayken çocukların mutlaka muayene olmasi gerekir' dedi.

'Göz Muayenesi Zorunlu Hale Getirilmeli'
Op. Dr. Hayati Türker, aşı takvimleri gibi göz muayene takvimlerinin de oluşturulması gerektiğini söyleyerek, 'Anne ve babalar için çocuklarına 5 yaşına geldiklerinde göz muayenesi yaptırma şartı konmasını istiyoruz. Bu sayede, basit bir muayene ile çocugun 70 yılını kurtarmış olacağız. Çocuk mimar oldugunda göz tembelliği yüzünden işinde zorlanabilir, 3 boyutlu film seyredemeyebilir veya profesyonel araç kullanamayabilir. Erken göz muayenesi, çocukların gelecekleri için önemlidir' diye konuştu.