yükleniyor...

Okul Meclisleri Projesi

Okul Meclisleri Projesi

Öğrencilere seçme ve seçilmeyi benimsetmek, demokrasi bilincini aşılamak amacıyla  ‘Okul Meclisleri Projesi ‘  kapsamında İzmir’de gerçekleştirilen seçimleri, Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğrencisi Halim Karabulut kazandı.

Büyük bir yarış içinde geçen seçimleri kazanan Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğrencisi Halim Karabulut,   TBMM’sinde ve Milli Eğitim Bakanlığındaki toplantılarda Lise öğrencileri adına İzmir’i temsil edecek.
Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında İzmir İl Öğrenci Temsilciliği Seçimi,  Atatürk Lisesinde gerçekleşti. 8 aday grubunun katıldığı başkanlık seçiminde Kullanılan oyların çoğunu alan Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğrencisi Halim Karabulut seçimi kazandı. Karabulut, kendisine destek veren öğrenci arkadaşlarına teşekkür ederek, Ankara’da ve diğer çalıştaylar da  İzmir’i en iyi şekilde temsil edeceğini belirtti. 
Karabulut,  seçimlerle ilgili olarak şunları söyledi “ Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi TBMM ve MEB tarafından ortaklaşa yürütülmekte olan çok önemli lise gençliğinde karşılık bulan bir projedir.   Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm ilköğretim ve lise öğrencilerini kapsıyor.  Seçimler oldukça demokratik bir ortamda yapılıyor ve beş zorlu aşamadan oluşuyor, ve farklı basamakları bulunuyor. Her oylama, kurulan her sandık  öğrencilerin demokrasiye, seçimlere olan eğilimini arttırır. Deneyim kazandırır. İllerinde il öğrenci meclisi başkanı seçilen 81 kişi TBMM’de bir araya gelerek kendi aralarında yapacakları seçimle Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanını belirlerler”

İzmir Öğrenci Meclisi Başkanı  Halim Karabulut,  kısa sürede İzmir’in farkını ortaya koyacağını,  öğrencilere yönelik bir dizi projeyi hayata geçireceklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü “ yardımlaşmada, dayanışmada, onlarca proje için ben ve arkadaşlarım durmaksızın çalışacağız. Sanatta, eğitimde, bilimde, sosyal yaşamda, çevrecilik alanında, aile yapısının güçlendirilmesi bazında, zararlı maddelerle mücadelede,  sosyal medyanın  hayatımızı kuşatması  gibi çok etkin çalışmalarımız olacak. Biz bir ekibiz.  Ben diye bir  kavramı, yaklaşımı asla kabul etmiyoruz. BİZ diyoruz.  Kolektif bir güç olacağız.  Kantinlerdeki yiyeceklerin kalitesi de bizi ilgilendirir, arkadaşlarımızın  aile bağları da,  Çevreye duyarlılıkta, biz bu ülkenin geleceğiz. Büyüklerimizin deneyimlerini, birikimlerini yanımıza alarak yola çıkıyoruz.   Özelikle  yardım gereksinimi olan okullarımızla dayanışma içinde olacağız. Kitap imza günlerimiz, panel ve konferanslarımız olacak. Yerel yönetimlerle işbirliği projeleri yapacağız. Bisiklet gruplarımız olacak. Konserler düzenleyeceğiz. Yerel  ve milli mutfağımızı yemeklerimizi sahipleneceğiz.  Seminerlere  katkı koyacağız. Ülkemizde düzenlenen matematik olimpiyatlarının yanı sıra Tarih olimpiyatlarının düzenlenmesi ile bizim geçmişte inanarak birlik kurarak atığımız adımları herkesin bilmesi ve ders çıkarması gerektiğine inanmaktayız  "Ağaç hayattır" projesi okullarında gönüllü öğrencilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz meyve ağaçları dikimi etkinliği yapmayı amaçlıyoruz. Hafta sonları hobi kulüpleri buluşması kahveden doğal ürünlerinden resim çalışmaları linol baskı gibi ve bunların sergisinin açılması "Hayvanı sevmeyen insanı sevemez" projesi  gibi onlarca başlık altında çalışacağız.