yükleniyor...

Suriyeli Hastaya Suriyeli Doktor Bakacak

Suriyeli Hastaya Suriyeli Doktor Bakacak

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur, İlki İzmir'de kurulacak olan Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezleri ile göçmen doktorların topluma kazandırmayi hedeflediklerini, böylece göçmen hastalara daha kaliteli sağlık hizmeti verileceğini dile getirdi.

Bediha Salnur, İzmir’in, Buca, Karabağlar, Bornova gibi özellikle göçmenin çok olduğu yerlerde Göçmen Sağlığı Egitim Merkezleri açmayı planladıklarını söyleyerek, 'Sağlık Bakanlığı olarak, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler ile birlikte göçmenlere yönelik bir proje başlattık. Bu proje çerçevesinde Göçmen Egitim Merkezleri kurulacak. Bu merkezlerde, özellikle Suriye’den gelen göçmen doktor ve hemşirelere Türkiye’nin sağlık yürütmeliğine ilişkin bilgiler verilecek. Ülkemizin insan profili ve kültürü anlatilacak. Ayrıca göçmen olup da uzun süredir doktorluk veya hemşirelik yapmamış kişilere bazı temel hekimlik bilgilerin verildiği dersler verilecek' dedi.

'Türkiye’nin Saglık Sistemi Öğretilecek'
Göçmen Eğitim Merkezi’nin ilk olarak Karabağlar’da açılacağını belirten Salnur, 'Bu eğitim merkezlerinde ders verecek olan eğitmenler göçmenlerin dilini biliyor olacak. Gelecek olan Suriyeli doktor veya hemşirelere hem teorik hem de uygulamalı dersler verilecek. Ülkemize ait takip ve tarama sistemlerimiz öğretilecek. Örneğin, kendimize ait Aile Hekimliğimize ilişkin takip sistemlerimiz var, asi takip programlarımız var. Suriyeli bir hekim bunu bilemez' diye konuştu.

'Göçmenlerin Sağlık Sorunu Çözülecek'
Salnur, bu proje ile Suriyeli hekimleri topluma kazandırmış olacaklarini söyleyerek, 'Göçmen vatandaşların çoğu sağlık hizmetine muhtaç. Bunun yanı sıra doktor olan göçmenler vatandaş olmadığı için mesleklerini icra edemiyor. Biz hem hekim olanlardan yararlanmak hem de onlara daha kaliteli sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Bu uygulama ile göçmenlerin yaşadığı sağlık hizmeti sıkıntısının büyük ölçüde önüne geçmiş olacağız' dedi.

'Hizmet Kalitesi Yükselecek'
Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin çok az Türkçe öğrenmiş olsalar da kendi dilini bilen muhatap istediklerini söyleyen Salnur, 'Göçmen Egitim Merkezi Projesi, hem Suriyeliler için büyük bir nimet olacak, hem de çalışan saglık personeli açısından nimet olacak. Hizmet kalitesi yükselecek. Hizmet vereceğimiz mekânlar daha kaliteli hale gelecek. Devlet de bu sahipliği ve onları düsündüğünü ortaya koymuş olacak' diye konuştu.

'1 Ay Içinde Hizmete Girecek'
Bina ve eğitmen konusunda en hızlı davranan ilin İzmir oldugunu söyleyen Salnur, 'Önümüzdeki bir ay içinde eğitim merkezimizi faaliyete sokmayı planlıyoruz. Bu merkezlerde eğitimleri başlatacak olan Sağlık Bakanlığı’dır. Biz sadece bu projeye ev sahipliği yapacağız ve eğitimcilere destek olacağız. Diğer iller arasında en kısa süre içerisinde yeri bulan biz olduk. İzmir’in çok iyi bir eğitimci formatı var. Bakanlığımızın politikalarina ve stratejilerine uygun sağlık personelinin ortaya çıkmasını yetebiliriz' dedi.