yükleniyor...

Skopolamin öldürür mü?

Skopolamin öldürür mü?

Skopolamin öldürür mü?

Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof.Dr.İ.Hamit Hancı, Kolombiya’da bir Türk Profesörün Skopolamin adli uyuşturucuyla öldürüldüğü iddiası üzerine bir açıklama yaptı.

Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof.Dr. Hamit Hancı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Skopolamin, güçlü hipnotik  özelliklere sahip bir alkoloid olup, yüksek dozlarda hipnotik (derin uyku verici) etkiye sahiptir. Datura bitkisinden elde  edilmektedir. Datura, Latin Amerika kökenlidir. Datura stramonium denilen, bizim Boru Otu diye bildiğimiz bir bitkidir. Patlıcangillerdendir. Süs bitkisi olarak bahçelerde de yetiştirilir. tatula olarak ta adlandırılır. Datura için: Şeytan Elması, Şeytan Otu, Cehennem Çanı, Trampet Yapılı Çiçeğinden dolayı da Şeytan Trampeti ve Melek Trampeti , Melek Borazanı İsimleri Yaygın olarak kullanılmaktadır. Datura, diken elma, stinkweed ve Jamestown gibi çeşitli isimleri de bilinir. Kolombiya’da yol kenarlarında bile görülebilen bir bitkiye  borraçero (borrachero) deniliyor. Latin Amerika da yaygın. Ağacın altında uyumak sakıncalı olabiliyor” dedi.

İNSANLARIN YÜZÜNE ÜFLENEREK ETKİLEMESİ ZOR BİR İHTİMALDİR

Hancı şunları söyledi, “Bu bitkide scopolaminenin yanı sıra akrabaları olan atropin ve hyoscyamine alkaloidleri de bulunmaktadır. Yapraklar kaynatılıp içildiğinde halüsinasyon (hayaller) görmeye sebep olur, 6 -7 saat etkilidir. Ancak özellikle ciğerlere çekilmedikçe ya da ağızdan alınmadıkça etkili değildir. Ciltten etkili olması içinse uzun süreli temas gerekmektedir. Skopolamin (scopolamine) Antikolinerjik bir madde. Spazm giderici etkisi olup, çeşitli etkileri nedeniyle tıpta kullanılmıştır. Skopolamin Kokusuz ve tatsız bir maddedir. Kolombiya da bu tip eylemlerin Turistlere yapıldığıyla ilgili basında çeşitli haberler mevcuttur. Sigara ya da içecek ikram edilerek bu maddenin kullanılması sağlanmaktadır. Özellikle toz halinde gazoz ve kolaların içine konulabilmektedir. Toz halindeki maddeyi insanların yüzüne üfleyerek etkiledikleri de söylenmekteyse bu daha zor bir durumdur. Bu yöntem nedeniyle Kolombiyalılar bu maddeye aynı zamanda “Şeytan’ın nefesi” adını vermektedir. Burada amaç yüksek olasılıkla dolandırıcılık ya da hırsızlıktır. Tabi saldırganı hatırlamak da zor olmaktadır. Bazen de kişileri fuhuş bataklığına sürüklemek için kullanılmaktadır.