yükleniyor...

Sağlıkta 2017 Yatırım Yılı Olacak

Sağlıkta 2017 Yatırım Yılı Olacak

SYNLAB’ın Türkiye'de özellikle İstanbul ve Ankara’da yeni yatırım yapmak istediğini aktaran Kütükoğlu, 'Türkiye'nin son yıllarda en çok başarılı olduğu sağlık hizmet alanına en son teknolojik imkanlarımızla katkı sunmak istiyoruz' dedi.

Kütükoğlu, tüm konjonktürel gelişmelere rağmen SYNLAB’ın Türkiye’ye olan güveninin hiç kaybolmadığına dikkati çekerek, 'SYNLAB, 2016 yılında ülkemizdeki yatırımlarını arttırdı, 2017 yılı için de Türkiye’yi yatırım üssü olarak belirledi. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çeşitli bölgelerde yeni laboratuvarlarla görüşmeler gerçekleştirmeye başladı. Bu görüşmelerin 2017 yılında sonuçlanmasını bekliyoruz.' dedi.

6 Bin Farklı Test Yapılıyor
SYNLAB’in 35 ülkede faaliyet gösteriyor olmasının Türkiye açısından birçok avantajı olduğuna vurgu yapan Kütükoğlu şunları kaydetti:  'SYNLAB bünyesinde tibbi, çevre ve gıda alanında 6 bin faklı test yapılabiliyor. Türkiye'de ise bin farklı test yapabiliyoruz. Yani siz Ankara ya da İstanbul'daki merkezde bugün 6 bin test hizmetine doğrudan ulaşabiliyorsunuz. Robotik sistemlerin kullanıldığı bu merkezlerde çok hizlı ve güvenilir sonuçlar elde edebiliyoruz. Yakın bir zamanda Türkiye'de çevre ve gıda testleri alanında da yatırımlar olacak. Böylece Türkiye'nin son yıllarda en çok başarılı olduğu sağlık hizmet alanına en son teknolojik imkanlarımızla katkı sunmak istiyoruz. Türkiye'nin aynı zamanda bölgesinde sağlık hizmetlerinde de söz sahibi ülke olacağına inanıyoruz'

Dolardaki Artış Maliyetleri Arttırdı
Kütükoğlu, bu yıl sağlık sistemlerinde malzeme giderlerinin önemli bir maliyet olarak karşılarına çıktığını aktarırken, 'Dolar kurundaki artışta bu maliyeti arttırdı. Buna karşın ucuz laboratuvar cihazları ve malzemeleri kullanılarak hastaların sağlıklarının riske atılmaması gerekir' değerlendirmesinde bulundu. Kütükoğlu, Türkiye’de yaklaşık 3000 laboratuvar bulunduğunu, bunlardan 23’ünün özel sektör, 2’sinin de kamu olmak üzere sadece 25’inin akredite olduğunu ifade etti.